poniedziałek, 2 grudnia 2013

VIII Karkonoska Integracyjna Wigilia Literacka





J
uż niebawem przełamiemy się świątecznym opłatkiem, kiedy 9 grudnia, w poniedziałek spotkamy się na VIII Karkonoskiej Integracyjnej Wigilii Literackie. Na to tradycyjne spotkanie zaprasza ludzi pióra, niepełnosprawnych i w pełni sił Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmana”, a nasze Stowarzyszenie jest współorganizatorem tego spotkania. Uroczyste otwarcie i powitanie zebranych przez Panią Dyrektor Julitę Zaprucką nastąpi o godzinie 12, a potem zostanie ogłoszony turniej poetycki „Bliskość i samotność”. Boże Narodzenie to czas, kiedy ludzie garną się do siebie, a niektórzy dotkliwie odczuwają swoją samotność. Tak bywa nie tylko na święta.  Tym razem utwory nie będą powstawać w trakcie imprezy, tylko zostaną przywiezione. Oczywiście wymagane jest, by wiersze nie były wcześniej nagradzane i publikowane. Podpisane powinny być godłem, takim samym, jakim oznaczona będzie koperta zawierająca dane autora. Turniej poprowadzi Ewa Pelzer, a zastosujemy wypróbowaną zasadę, że wszyscy oceniają wszystkich, stosując punktację od 1 do 5.
Drugą częścią spotkania będzie prezentacja przez Panią Prezes Zofię Prysłopską najnowszego tomiku „babie lato nad jeziorem królewskim”. Jego zawartość zainspirowana została podróżą studyjną w Alby bawarskie. Uczestniczki tej wyprawy i zarazem autorki odczytają swoje utwory wierszem i prozą.
Jak nakazuje tradycja, program przewiduje łamanie się opłatkiem i składanie życzeń, a biały chleb jak zawsze przywiezie ks. dr Józef Stec. Na koniec uraczymy się słodkim poczęstunkiem.
Spodziewamy się tego samego dnia zdążyć do kawiarni MUZA Osiedlowego Domu Kultury na wieczór autorski poety, publicysty i autora książek biograficznych Rafała Podrazy.  Spotkanie zacznie się o godzinie 17.


piątek, 22 listopada 2013

W środę 20 listopada 2013 roku

 Uli inicjatywa, Uli inwencja

W środę 20 listopada 2013 roku rozpoczęły się w Karpaczu  kolejne już obchody, tym razem 94,  rocznicy urodzin wielkiego mima, reżysera, choreografa – Henryka Tomaszewskiego. Z miastem u stóp Śnieżki związane były ostatnie lata życia wielkiego artysty. Kiedy go zabrakło, to właśnie nasza koleżanka Urszula Jonkisz zainicjowała imprezy, które zawsze na jesieni przywołują jego pamięć. Ula otrzymała swego czasu odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury, organizuje w Karpaczu konkursy dla dzieci, wydaje zbiory wierszy i opowiadań (swoich oraz innych autorów) inspirowanych twórczym życiem i kolekcjonerską pasją wielkiego mima. Gromadzone przez niego lalki można obejrzeć przy okazji pobytu we wczasowisku pod Śnieżką, bo właśnie tutaj, w specjalnie utworzonym muzeum, prezentowane są te zbiory.
Tym razem organizatorkami najbardziej pomysłowych imprez są matka i córka: Urszula i Diana (m. in. aktorka, wokalistka) Jonkisz. Blok imprez zaczął się o godzinie dziesiątej wystawą mimów, klaunów i pierrotów, przygotowana przez obie panie. Jak podaje informator obchodów, oficjalnym organizatorem wystawy są Cyrk Pani Uli i Dom Lalki Adoptowanej, powołany przez naszą Koleżankę Ulę Jonkisz w jej rodzinnym domu przy ul. Rybackiej. Ula jest artystką, a tworzywem jej są nici, tkaniny, sznurki i inne rozmaite tekstylia, z których tworzy kreacje dla dorosłych i kostiumy dla lalek, a każdy kostium jest unikatowy. Ula swoją kolekcję niejednokrotnie eksponowała w muzeach, a teraz wyznaczyła dla niej miejsce w salonie wystawowym własnego domu.
Wracając do relacji z obchodów 94 rocznicy urodzin wielkiego mima należy przypomnieć, że w środę, o godzinie 12 uczestnicy obchodów spotkali się na modlitwie za Henryka Tomaszewskiego (1919 – 2001) na cmentarzu  koło kościółka Wang.
W programie obchodów, które potrwają do 24 listopada, jest jeszcze więcej imprez, o których można dowiedzieć się, wchodząc do aktualności na stronie internetowej Karpacza. Nasza (czyli Koleżanka ze Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej) Ula zaistnieje też niebawem 6 grudnia podczas Przeglądu Twórczości Artystycznej Mieszkańców Karpacza podczas zdarzenia o nazwie Góry Kultury.
ms

sobota, 19 października 2013

"Alfabet Subtelnych" Marii Sucheckiej w ODK



 14 października w kawiarni „Muza” w ODK na spotkaniu z cyklu ARS POETICA mieliśmy przyjemność cieszyć się poezją jeleniogórzanki i niezwykłej poetki Marii Sucheckiej.
Ewa Pelzer przywitała Panią Dyrektor Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna”, Julitę Zaprucką – powołaną niedawno na członka Międzynarodowego Komitetu Semiotycznego z siedzibą w Waszyngtonie oraz  zdobywcę II miejsca w światowym konkursie lutniczym - Tadeusza Słodyczkę, następnie oddała prowadzenie wieczoru Urszuli Musielak i Robertowi Mani, jeleniogórskiemu aktorowi.

W słowie Do Czytelnika Ewa Pelzer napisała, że „Zatraceni w codzienność zapominamy, że życie człowieka jest jedną wielką wyprawą w nieznane. W trakcie tej przygody spotykamy na szlaku współpodróżujących, których obecność zapada w naszą podświadomość.” Na tomik „Alfabet Subtelnych” składa się zbiór 51 wierszy, opisujących bohaterów spotkanych przez autorkę. 

Poetka wyobrażała sobie zapewne, że będzie to skromne spotkanie z jej czytelnikami, lecz na sali można było dostrzec m.in. wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej - Annę Ragiel, prezes jeleniogórskiego Oddziału Civitas Christiana - Danutę Kowalenko, miłośniczkę poezji z USA - Jadwigę Walczak, Wiesię Siemaszko – Zielińską (członeka ZLP) oraz Jana Hanca z JKL oraz liczne grono ze Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej.

W klimat poezji wprowadził zespół muzyczny składzie Remigiusz Czech, Tadeusz Słodyczka, Piotr Suchecki oraz Radosław Przybylski – perkusja.
Podczas wieczoru zadebiutowały dwie poetki Bożena Pest, która wydała w Stowarzyszeniu W Cieniu Lipy Czarnoleskiej zbiór „Uzbierane na łące życia”, (projekt graficzny – Prezes Zofia Prysłopska, redakcja – Maria Suchecka) oraz Janina Apoli.
Następnie głos zabrał wiceprezes stowarzyszenia Józef Zaprucki, który przypomniał, że Stowarzyszenie W Cieniu Lipy Czarnoleskiej działa już siedem lat i należy podziękować pani dyrektor ODK Sylwii Motyl Cinkowskiej za to, że od początku serdecznie gości nas w tej placówce.
Na ręce Pani Darii Pacewicz, która zawsze otwiera nasze spotkania, przekazał tort.
Pełnomocnik  stowarzyszenia Janina Lozer również podziękowała gospodarzom za przygotowywanie naszych spotkań, gościom za przybycie na uroczystość, Pani Prezes Zofii Prysłopskiej oraz wzniosła toast lampką szampana.
 Za zdjęcia dziękuję naszej fotoreporterce Grażynie Stadnik
 
Robert Mania czyta wiersze z tomiku Alfabet Subtelnych


                                   Janina Apoli.

Marylka Pastor







po prawej stronie Tadeusz Słodyczka zdobywca II miejsca w światowym konkursie lutniczym, Radosław Przybylski perkusista, po lewej Daria Pacewicz

członkinie stowarzyszenia




Poetka rozdaje autografy