środa, 16 grudnia 2015

Bartek Gorzęcki - Prezydent z nadziei


Taki podtytuł nosi biograficzna książka, której bohaterem jest Andrzej Duda. I bynajmniej nie trzeba poprawiać tytułu, gdyż autorka – Ludwika Preger nie nazwała go prezydentem nadziei, tylko właśnie – z nadziei, dając do zrozumienia, że ten wybór jest odpowiedzią na społeczne oczekiwania tej części elektoratu, której nie satysfakcjonowały dotychczasowe elity władzy.
Książka nie zawiera rozliczenia z tymi, którzy przegrali wybory. Nie ma tu oceń ani oskarżeń. Jest zwykła narracja o tym, kim jest nowo wybrana głowa Państwa. W książce przywołany jest klimat rodzinnego domu Andrzeja Dudy, lansowane tam wzory wychowawcze, znalazło się tam miejsce i na prezentację Pierwszej Damy. Wzrok Andrzeja wyłowił tę śliczną dziewczynę jeszcze w licealnych czasach w gronie rówieśniczek. Autorka daje czytelnikowi do zrozumienia, że zauroczony chłopak nie widział dla siebie szans. A jednak ich losy się splotły, miłość przyniosła wczesny mariaż 22-latków, a zaowocowała przyjściem na świat Kingi.
Z kolei Andrzeja Dudę spośród pisowskich działaczy wyłowił lider partii Jarosław Kaczyński i z pełnym przekonaniem zarekomendował go do roli kandydata na prezydenta państwa. Lojalnie i dość brutalnie ostrzegał, co może czekać kandydata i ewentualnego elekta. Wierzył w jego wyborczy sukces i nie wątpił, że pod jego adresem posypią się wszelkie możliwe oskarżenia. Z drugiej zaś strony wiedział, że jest to człowiek o czystej karcie, że nic nie można mu będzie wywlec z przeszłości. I taki człowiek był potrzebny partii, która miała go rekomendować. Skoro jednak nie powodu, by rumienił się ze wstydu za swoje poprzednie czyny, to ochoczo wytkną mu, że jest ożeniony z Żydówką. Przed tym ostrzegał jeszcze przed ślubem i przyszły teść, Kornhauzer, intelektualista, poeta. Żona Andrzeja zachowała rodowe nazwisko, dodając do niego nazwisko męża, ale rodowód Agaty nigdy nie stanowił dla przyszłego prezydenta najmniejszego problemu.
Kiedy zaczęła się kampania wyborcza, Agata i Kinga spokojnie i z godnością wspierały swojego kandydata. Wygrał. „Scenę polityczna w Polsce strząsnęło prawdziwe tornado” – pisze autorka, która kończy książkę. I jak widzimy tornado szaleje, a my jesteśmy tego świadkami.
X
Ludwika Preger „Andrzej Duda prezydent z nadziei”, wyd. ASTRUM, Wrocław 2015.

piątek, 11 grudnia 2015

X Karkonoska Wigilia Literacka u Gerharta Hauptmanna

fotoreportaż

strumienie.eu 

Z poezją, oplatkiem, muzyka klawikordową i obrazami Kseni

Już po raz X jeleniogórscy literaci, muzycy i osoby niepełnosprawne spotkali się na wspólnej wigilijnej kolacji. Tym razem Karkonoska Wigilia Literacka odbyła się w Muzeum Miejskim ”Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie.

Janina Lozer - pełnomocnik Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej – współorganizatora imprezy w imieniu nieobecnej pani prezes Zofii Prysłopskiej oraz Dyrektor Muzeum, Pani Julita Zaprucka.



Klawikort - muzyk wydobywa najcichsze dźwięki, które układają się w niezwykle subtelną, prawie intymną muzykę

Zaproszeni z różnych stron goście mogą w końcu podzielić się wrażeniami

ks. prałat dr Józef Stec zawsze znajdzie dobrą radę dla Urszuli Jonkisz


przy wigilijnym stole i poeci i muzycy i Ksenia Kulikowska z mamą





przy klawikordzie zasiadła Maria Erdman, zagrała między innymi utwory Bacha, Mozarta i Podbielskiego


antrakty między kolejnymi partiami koncertu wypełniały informacje artystki o epokach, kompozytorach i sposobach wykorzystania tego szlachetnego instrumentu, jakim jest klawikord.

kilku minutowa przerwa i można złapać oddech, aby...

wysłuchać przesłania wigilijnego ks. prałata dra Józefa Steca, kapelana i opiekuna twórców jeleniogórskich

Mieczysława Kłos - Kulikowska prezentuje swój najnowszy tomik poezji „Wszystkiego najlepszego oraz Cicer cum caule”


Michał Pawłowicz, mąż Barbary Pawłowicz, która zmarła w sierpniu po ciężkiej chorobie,zaprezentował jej pośmiertny tomik poezji ”Zostaję z Wami”

Maria Suchecka na tle obrazów Kseni Kulikowskiej
Zgodnie z programem ogłoszono konkurs poetycki pod hasłem "Pokonać ból" i na ręce przewodniczącego komisji turnieju poetyckiego – Roberta Bogusłowicza złożono wiersze do oceny autorstwa zarówno osób obecnych na opłatkowym spotkaniu jak i tych, którym rozmaite okoliczności uniemożliwiły przybycie na Karkonoską Wigilię. 
Kiedy jury oddaliło się do pracy, zaczęło się Otwarte Forum Poetyckie recytowano wiersze i śpiewano kolędy.

następnie ogłoszono wyniku konkursu


Dyrektor Muzeum J. Zaprucka i Janina Lozer wręczyły nagrody m.in. Urszuli Musielak za II miejsce

za III miejsce, Annie Lechowicz

wyróżnienie dla Marii Nienartowicz

i Izabeli Rochnowskiej

oraz Urszuli Jonkisz


podziękowania dla Jana Hanca
Ksenia Kuligowska prezentuje obecnie swoje obrazy z cyklu "Kwiaty" oraz "Kosmiczny blues" oraz zamki w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” Jelenia Góra - Jagniątków