środa, 27 listopada 2024

Zaproszenie na 3 spotkania poświęcone



oddolnym działaniom regionalistów związanych z regionem karkonoskim i efektom ich pracy.

Spotkania odbędą się w ramach przygotowań i promocji przyszłorocznej konferencji (2025) skierowanej do małych muzeów, izb tradycji, informacji turystycznych, stowarzyszeń i grup nieformalnych zajmujących się promocją turystyki kwalifikowanej i transportu publicznego.

 


czwartek, 21 listopada 2024

Fotoreportaż z wieczoru in memoriam Izabeli Rochnowskiej

 Robert Bogusłowicz

 

Był już wieczór, kiedy w jeleniogórskim zameczku, siedzibie Osiedlowego Domu Kultury, spotkali się członkowie Stowarzyszenia Literackiego w Cieniu Lipy Czarnoleskiej, przyjaciele, rodzina, aby pożegnać Izabelę Rochnowską. W odrestaurowanej sali, pod łukiem, gdzie wciąż widnieje postać karkonoskiego Ducha Gór postawiono ekran.

Po przywitaniu gości przez Dominikę Krop głos zabrała prezes stowarzyszenia Danuta Mysłek, która przygotowała bogatą wizualną prezentację. Życie i dorobek literacki miała Izabela Rochnowska bogaty. Urodzona na Polesiu, córka nauczycieli, pracę zawodową też związała z tym zawodem, jej pasją były literatura i podróże. Z każdej z nich przywoziła wspomnienia, które przeradzały się w wiersze np. Ściana płaczu w Jerozolimie, Bangkok – Miasto Aniołów. Drukowała je w „Gazecie Wyborczej”, „Szkicach Legnickich” „Tygodniku Zamojskim” „Angorze” czy almanachach i antologiach stowarzyszenia, do którego należała od samego początku. Pisała również limeryki, część z nich ukazała się w tomiku „Ciepło i pogodnie” zorganizowanym przez „Festiwal Wierszy Ciepłych i Pogodnych im. Huberta Horbowskiego”.

Na spotkaniu wieczornym wspominali Izabelę Rochnowską jej przyjaciele Zygmunt Bronowicki z małżonką, mecenas Grodziński, Janina Lozer a Ewa Milińska przypomniała o wielu konkursach organizowanych przez Książnicę Karkonoską, w których brała autorka tomików "Tęsknoty serca" czy "Korzeni" i zdobywała nagrody. Jej utwory czytały Krystyna Pawłowska, Teresa Tańska i Danuta Mysłek, a Urszula Jonkisz przygotowała stół z zasuszonymi jesiennymi kwiatami.


















 

piątek, 15 listopada 2024

Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry oraz Książnica Karkonoska

zapraszają na spotkanie


poświęcone książce Edwarda Zycha

„Wspomnienia syberyjskie 1940-1946”.

 18 XI ‘24, godz. 16:30

Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27, sala konferencyjna, III p.

 

 

 

 O książce dyskutować będą:

  • prof. Małgorzata Ruchniewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego
  • dr Ivo Łaborewicz z jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu
  • dr Marek Szajda z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”

 Edward Zych był, po II wojnie światowej nauczycielem a także regionalistą i literatem.

Mieszkał w Karpnikach, ale był związany z wieloma środowiskami i towarzystwami w Jeleniej Górze.

 Więcej o E. Zychu w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej:

Serdecznie zapraszamy do Piechowickiego Ośrodka Kultury w dniu 21.11.br. (czwartek)

na dwa wyjątkowe wydarzenia. O godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa pn. "MOJE INSPIRACJE" poznańskiej artystki Małgorzaty Rynarzewskiej. Po wernisażu, o godz. 18.00 będzie miało miejsce filmowe spotkanie z Peterem "Peru" Chrzanowskim- mieszkającym w Kanadzie filmowcem, narciarzem ekstremalnym i paralotniarzem. Zapowiada się bardzo ciekawe popołudnie:) 

 



 

In memoriam Izabeli Rochnowskiej 20 listopada

 

 


Zapraszam wszystkie osoby chętne na spotkanie z cyklu ars poetica w dniu 20 listopada (środa) o godzinie 17:00 w ODK Al. Jana Pawła II 18, 58-506 Jelenia Góra (Zameczek). Uczestników zapraszam także do aktywnego zaangażowania się w to spotkanie tematycznie.
To może być wspomnienie chwil spędzonych z śp. Izabelą, przeczytanie wybranych cytatów z Jej twórczości. Kreatywność mile widziana.

Prezes Stowarzyszenia Literackiego w Cieniu Lipy Czarnoleskiej Danuta Mysłek