czwartek, 31 stycznia 2013

Maria Zaborska-Bielak czyta wiersze syna w Książnicy 6.II.2013




Miłość w poezji
Taki tytuł będzie mieć wieczór literacki, na który zaprasza Książnica Karkonoska w środę, 6 lutego br. o godzinie 17 min 15. Maria Zaborska-Bielak ze Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej w Sali konferencyjnej na III piętrze już w walentynkowym nastroju będzie czytać liryczne wiersze, między innymi swojego syna, Marka Zaborskiego, a spotkanie uświetni swoją grą i śpiewem Adam Wolak.

poniedziałek, 28 stycznia 2013

Witold Zaręba "Pokochać Syberię"



Wiem od znajomych, że kiedy wzięli do ręki ”Dzienniki kołymskie”, wyrywali sobie ten zbiór syberyjskich reportaży z rąk , a kiedy skończyli lekturę postanowili na najbliższy urlop wyprawić się hen za Ural, tym bardziej, że dziadek męskiej części tej pary pięć lat spędził na zesłaniu w Krasnojarskim Kraju, a kiedy szczęśliwie dotarł w połowie lat pięćdziesiątych już ubiegłego wieku do rodziny w podizerskiej wsi, ważył 38 kg, a siły wystarczyło mu, by wydać córkę za mąż i przeżyć jeszcze tylko 2 lata.
Jacek Hugo - Bader wyprawił się na Kołymski Trakt. W 36 dni pokonał 2025 km. Poruszał się ”okazjami”. Rozmawiał z potomkami zesłańców, oglądał resztki baraków łagrowych, odczuł potęgę mrozu, serdeczność ludzi Syberii. Pokosztował samogonu i suszonej ryby. Poznał szoferów przemierzających trakt z rozmaitymi ładunkami. Poznał nowych burżujów, którzy wzbogacili się w nowych czasach na bogactwach Syberii, a teraz znaczą tyle, albo i więcej, co niegdysiejsi pierwsi sekretarze partii. Reportażysta dotarł nawet do córki Szałamowa. Nie przypadkiem pada tutaj to nazwisko. 
Niewątpliwie Jacek Hugo - Bader decyzję o tym, że wyruszy na syberyjski szlak, podjął, zainspirowany „Opowiadaniami Kołymskimi” Warłama Tichonowicza Szałamowa. Ten zesłaniec spędził 17 lat na Kołymie. Wrócił stamtąd w 1953 roku. Jego córka wyrastała w przekonaniu, że jej ojciec antykomunista nie żyje. Tak było dla niej bezpieczniej. A ironia losu sprawiła, że wyrosła na komsomolską aktywistkę.
Chyba najbardziej pasjonujące w tej książce jest to, jak skrupulatnie autor zrekonstruował po śladach zaszłości okrutne lata i zestawił je z arcyciekawą współczesnością, która nosi piętno tamtego okrutnego okresu.
Jacek Hugo – Bader „Dzienniki kołymskie – reportaż. Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2011 r.


czwartek, 17 stycznia 2013

Spotkanie z cyklu ARS POETICA, poniedziałek 21 stycznia 2013 r, godz. 17




Powrót do Noblisty Hauptmanna w Osiedlowym Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu „MUZA”

1.      Powitanie, otwarcie – Przedstawiciel ODK.
2.      Słowo wstępne o Nagrodzie Nobla i prowadzenie – Janina Lozer.
3.      Muzyczny prolog – zespół gitarowy.
4.  Prezentacja skróconej wersji referatów zawartych w wydaniu pokonferencyjnym („Hauptmann odczytany na nowo”. Borowice - 21 – 23 września  2012).
A.     Ewa Pelzer – najwybitniejsze powieści Noblisty Hauptmanna.
B.    Halina Paś – głos w dyskusji
5.      II akcent muzyczny – zespół gitarowy i harmonijka ustna..
6.      Dalszy ciąg prezentacji skróconej wersji referatów:
A.    Barbara Pawłowicz – poezja Hauptmanna.
B.    Maria Suchecka – O dramatach G. Hauptmanna
C. Wiersze inspirowane karkonoskimi śladami Hauptmanna: Stanisława Jarmarkowicz, Maria Pastor, Barbara Pawłowicz, Wiesława Siemaszko – Zielińska.
7. Komunikat Izabeli Bernatt - Byrne z USA w sprawie wydania pośmiertnego biograficznej powieści Stanisława Bernatta „Jan Orth – zaginiony żeglarz”.
             8. Muzyczny epilog spotkania.

Honorowym gościem spotkania jest Izabela Bernatt Byrne z USA, była jeleniogórzanka, córka Stanisława Bernatta – najwybitniejszej postaci jeleniogórskiej powojennej kultury.

            Wykonawcy części muzycznej spotkania:
Remigiusz Czech - gitara
Piotr Dyjak - perkusja
Tadeusz Słodyczka - gitara basowa.
Piotr Suchecki - gitara
Przemek Niemiro ze Zgorzelca - harmonijka ustna.
Wstęp wolny.