niedziela, 19 października 2014

Drugi dzień Konferencji „Tolerancja a procesy międzykulturowej komunikacji. Fedora Sommera dzieło i życie dla tolerancji i literackiej suwerenności".

W Auli Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej 14 października o godzinie 9 rozpoczął się drugi dzień seminarium naukowego pod tytułem „Tolerancja a procesy międzykulturowej komunikacji. Fedora Sommera dzieło i życie dla tolerancji i literackiej suwerenności".

Dr. Józef Zaprucki prowadzący spotkanie przywitał przybyłych gości: z Niemiec - Kierownika Biblioteki Naukowej w Marburgu, dr. Jürgena Warmbrunna; ze Stanów Zjednoczonych - z Duquesne University Pittsburg, Pensylvania, Susan Carr; z Schwenkfelder Heritage Center, Pennsburg, Pensylwania dr. Allena Viehmeyera oraz rev. Dave Luz, który przetłumaczył powieść Fedora Sommera „Die Schwenkfelder” na język angielski (The Iron Collar); z Polski - z Uniwersytetu Adama Mickiewicz w Poznaniu, prof. dr Magdalenę Wąsik oraz prof. dr. Zdzisława Wąsika, Dyrektora Archiwum Jeleniogórskiego Iwo Łaborewicza, z Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze Wice-rektora prof. dr. Tomasza Winnickiego, Dyrektor Muzeum "Dom Gerharta Hauptmanna" w Jagniątkowie, Panią Julitę Zaprucką.

Po podziękowaniu gościom za przybycie i uczelni za zorganizowanie konferencji oddał głos prof. dr. Tomaszowi Winnickiemu, który wygłosił referat na temat możliwości jakie stwarza Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze studentom z Polski i przybywającym tutaj z zagranicy.

Następnie głos zabrał rev. (wielebny) Dav Luz, który serdecznie podziękował za zaproszenie w imieniu Kościoła Szwenkfeldystów oraz Centrum Dziedzictwa i Biblioteki, która to jest jedyną taką istniejącą instytucją, która zajmuje się zabezpieczaniem i objaśnianiem dziedzictwa Szwenkfeldystów. Jak Fedor Sommer trafnie określił w swojej powieści „Die Schwenkfelder”, ich przodkowie uciekli przed nietolerancją i znaleźli ziemię, jeśli nie całkiem wolną od nietolerancji, to na pewno miejsce, gdzie mogli praktykować swoją chrześcijańską wiarę tak jak chcieli, nie ograniczani przez rządy, czy inne kościoły. Centrum dziedzictwa przekazuje dalej tę opowieść o tych dzielnych ludziach, którzy osiedlili się na nieznanym lądzie założyli rodziny wybudowali domy i wiedli swoje życie w pokoju. Kościół Szwenkfeldystów zakorzeniony jest mocno w radykalnych, reformacyjnych pismach Caspara Schwenkfeld von Ossig i został założony jako wspólnota Szwenkfeldystów w 1782 roku. Od 1911 roku funkcjonuje jako mała protestancka grupa wyznaniowa, liczący zaledwie 4 kościoły. Dr Allen Viehmeyera oraz rev. Dave Luz zakończyli 17 dniową wyprawę szlakiem Dziedzictwa Szwenkfeldystów. Odbyła się ona po raz trzeci, za każdym razem przebywa z nimi około 20 osobowa grupa, są to potomkowie Szwenkfeldystów jak i osoby zainteresowane szukaniem swoich korzeni w Saksonii i południowo-zachodnich rejonach Polski. Doświadczyli gościnności ludzi z małych wiosek, takich jak Twardodzice, gdzie obejrzeli obelisk Viehweg, upamiętniający miejsce pochówku około dwustu wyznawców kościoła, a postawiony on został w 1863 roku. Viehweg znaczy droga bydlęca i tylko tam pozwalano chować Szwenkfeldystów. Uczestniczyli we mszy w tamtejszym kościele, zwiedzili Kościół Szwenkfeldystów w Osieku, zamek Grodziec, Legnicę, Jawor i Jelenią Górę, odbyli podróż wzdłuż rzeki Łaby, taką samą jak ich przodkowie zanim dotarli do Pensylwanii.

Następnie odbyło się odsłonienie tablicy pamiątkowej i posadzenie dębu Fedora Sommera na terenie kampusu KPSW oraz wystąpienia referentów.

Organizatorami międzynarodowej konferencji były Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa wraz partnerami: Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, gdzie dzień wcześniej otwarto wystawę „Fedor Sommer pisarz i pedagog”; Archiwum Państwowe w Jeleniej Górze, skąd wypożyczono wiele dokumentów o pisarzu i Międzynarodowy Instytut Komunikologii w Waszyngtonie D.C.

Komitet organizacyjny:
Dr Józef Zaprucki
Dr Beata Telążka
Dr Stefan Ludwin
Mgr Julita Izabela Zaprucka
Mgr Iwo Łaborewicz

Komitet naukowy:
Prof. dr Henryk Gradkowski
Prof. dr Tomasz Winnicki
Prof. dr Zdzisław Wąsik
Prof. dr Elżbieta Magdalena Wąsik
Prof. dr Lucjan Puchalski
Projekt dofinansowany został z budżetu miasta Jeleniej Góry oraz Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Robert Bogusłowicz
więcej o Fedorze Sommerze:
rev. Dav Luz, dr Józef Zaprucki i prof. dr Tomasz Winnicki




 


Tablica pamiątkowa poświęcona pisarzowi i humaniście, Fedorowi Sommerowi

Dr Józef Zaprucki i kanclerz mgr Grażyna Malczuk

odsłonięcie tablicy pamiątkowej


zasadzenie dębu





dalszy ciąg seminarium


prof. dr Magdalena Wąsik z Uniwersytetu Adama Mickiewicz w Poznaniu