niedziela, 19 października 2014

Drugi dzień Konferencji „Tolerancja a procesy międzykulturowej komunikacji. Fedora Sommera dzieło i życie dla tolerancji i literackiej suwerenności".

W Auli Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej 14 października o godzinie 9 rozpoczął się drugi dzień seminarium naukowego pod tytułem „Tolerancja a procesy międzykulturowej komunikacji. Fedora Sommera dzieło i życie dla tolerancji i literackiej suwerenności".

Dr. Józef Zaprucki prowadzący spotkanie przywitał przybyłych gości: z Niemiec - Kierownika Biblioteki Naukowej w Marburgu, dr. Jürgena Warmbrunna; ze Stanów Zjednoczonych - z Duquesne University Pittsburg, Pensylvania, Susan Carr; z Schwenkfelder Heritage Center, Pennsburg, Pensylwania dr. Allena Viehmeyera oraz rev. Dave Luz, który przetłumaczył powieść Fedora Sommera „Die Schwenkfelder” na język angielski (The Iron Collar); z Polski - z Uniwersytetu Adama Mickiewicz w Poznaniu, prof. dr Magdalenę Wąsik oraz prof. dr. Zdzisława Wąsika, Dyrektora Archiwum Jeleniogórskiego Iwo Łaborewicza, z Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze Wice-rektora prof. dr. Tomasza Winnickiego, Dyrektor Muzeum "Dom Gerharta Hauptmanna" w Jagniątkowie, Panią Julitę Zaprucką.

Po podziękowaniu gościom za przybycie i uczelni za zorganizowanie konferencji oddał głos prof. dr. Tomaszowi Winnickiemu, który wygłosił referat na temat możliwości jakie stwarza Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze studentom z Polski i przybywającym tutaj z zagranicy.

Następnie głos zabrał rev. (wielebny) Dav Luz, który serdecznie podziękował za zaproszenie w imieniu Kościoła Szwenkfeldystów oraz Centrum Dziedzictwa i Biblioteki, która to jest jedyną taką istniejącą instytucją, która zajmuje się zabezpieczaniem i objaśnianiem dziedzictwa Szwenkfeldystów. Jak Fedor Sommer trafnie określił w swojej powieści „Die Schwenkfelder”, ich przodkowie uciekli przed nietolerancją i znaleźli ziemię, jeśli nie całkiem wolną od nietolerancji, to na pewno miejsce, gdzie mogli praktykować swoją chrześcijańską wiarę tak jak chcieli, nie ograniczani przez rządy, czy inne kościoły. Centrum dziedzictwa przekazuje dalej tę opowieść o tych dzielnych ludziach, którzy osiedlili się na nieznanym lądzie założyli rodziny wybudowali domy i wiedli swoje życie w pokoju. Kościół Szwenkfeldystów zakorzeniony jest mocno w radykalnych, reformacyjnych pismach Caspara Schwenkfeld von Ossig i został założony jako wspólnota Szwenkfeldystów w 1782 roku. Od 1911 roku funkcjonuje jako mała protestancka grupa wyznaniowa, liczący zaledwie 4 kościoły. Dr Allen Viehmeyera oraz rev. Dave Luz zakończyli 17 dniową wyprawę szlakiem Dziedzictwa Szwenkfeldystów. Odbyła się ona po raz trzeci, za każdym razem przebywa z nimi około 20 osobowa grupa, są to potomkowie Szwenkfeldystów jak i osoby zainteresowane szukaniem swoich korzeni w Saksonii i południowo-zachodnich rejonach Polski. Doświadczyli gościnności ludzi z małych wiosek, takich jak Twardodzice, gdzie obejrzeli obelisk Viehweg, upamiętniający miejsce pochówku około dwustu wyznawców kościoła, a postawiony on został w 1863 roku. Viehweg znaczy droga bydlęca i tylko tam pozwalano chować Szwenkfeldystów. Uczestniczyli we mszy w tamtejszym kościele, zwiedzili Kościół Szwenkfeldystów w Osieku, zamek Grodziec, Legnicę, Jawor i Jelenią Górę, odbyli podróż wzdłuż rzeki Łaby, taką samą jak ich przodkowie zanim dotarli do Pensylwanii.

Następnie odbyło się odsłonienie tablicy pamiątkowej i posadzenie dębu Fedora Sommera na terenie kampusu KPSW oraz wystąpienia referentów.

Organizatorami międzynarodowej konferencji były Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa wraz partnerami: Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, gdzie dzień wcześniej otwarto wystawę „Fedor Sommer pisarz i pedagog”; Archiwum Państwowe w Jeleniej Górze, skąd wypożyczono wiele dokumentów o pisarzu i Międzynarodowy Instytut Komunikologii w Waszyngtonie D.C.

Komitet organizacyjny:
Dr Józef Zaprucki
Dr Beata Telążka
Dr Stefan Ludwin
Mgr Julita Izabela Zaprucka
Mgr Iwo Łaborewicz

Komitet naukowy:
Prof. dr Henryk Gradkowski
Prof. dr Tomasz Winnicki
Prof. dr Zdzisław Wąsik
Prof. dr Elżbieta Magdalena Wąsik
Prof. dr Lucjan Puchalski
Projekt dofinansowany został z budżetu miasta Jeleniej Góry oraz Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Robert Bogusłowicz
więcej o Fedorze Sommerze:
rev. Dav Luz, dr Józef Zaprucki i prof. dr Tomasz Winnicki




 


Tablica pamiątkowa poświęcona pisarzowi i humaniście, Fedorowi Sommerowi

Dr Józef Zaprucki i kanclerz mgr Grażyna Malczuk

odsłonięcie tablicy pamiątkowej


zasadzenie dębu





dalszy ciąg seminarium


prof. dr Magdalena Wąsik z Uniwersytetu Adama Mickiewicz w Poznaniu











„Fedor Sommer, pisarz i pedagog ”- otwarcie wystawy w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze - Jagniątków 13 października 2014

Fotoreportaż z otwarcia wystawy
więcej o Fedorze Sommerze:


Powitanie przez Dyrektor Muzeum "Dom Gerharta Hauptmanna, Panią Julitę Zaprucką


Dyrektor Książnicy Karkonoskiej, Pani Alicja Raczek

Goście z Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze

Dyrektor Archiwum Jeleniogórskiego, Pan Iwo Łaborewicz

Rękopis powieści Fedora Sommera "Między murami a wieżami"
















zdj. wykonane przez I. Łaborewicza, dom F. Sommera w Jeleniej Górze przy ul. Wolności 80.
skan jedynego rysunku z teczki budowlanej tego obiektu





czwartek, 9 października 2014

Wiktor Kruszek - "Miłość odnaleziona"

Barbara Rybałtowska napisała współczesną powieść, opatrując ją apetycznym tytułem „Kuszenie losu”. Autorka jest aktorką, pisarką, malarką, oprócz powieści wydała też książki biograficzne, między innymi poświęcone ludziom sceny, a z racji zawodu tę profesje zna dobrze. „Kuszenie losu” osadziła w środowisku redaktorów i wydawców. Narrację snuje bohater, a w tych miejscach, kiedy sam o sobie nie wyraża się najlepiej, można mniemać, ze autorka zawiera w jego portrecie niezbyt optymistyczne widzenie mężczyzn. Powieściowe kobiety są mądrzejsze, bardziej operatywne, silniejsze wewnętrznie, tak jakby wyżej postawione w ewolucji.
Nie uprzedzając zdarzeń, warto powiedzieć, że powieść zaczyna się paryskim epizodem. W stolicy Francji bohater – narrator poznaje Annę. Rzuca dla niej narzeczoną, o czym dowiadujemy się późniejszych partiach powieści. Traci z nią kontakt, wraca do kraju i do dziewczyny porzuconej. Tamto uczucie jednak gdzieś tam drzemie. Paryskie wspomnienia nie wietrzeją. Choć już jest mężem Ewy, która w pełni zasługuje na jego miłość, w niczym nie jest gorsza od tamtej Anny za snów i wspomnień.
Góra z górą się nie zejdzie – ale człowiek z człowiekiem – to i owszem. Bohater już jest dzieciaty, już latorośle podchowane na tyle, by założyć własną rodzinę, i wtedy los stawia na jego drodze Annę. Czy opuści dla niej żonę? Czy Anna odwzajemni jego uczucie? Można śledzić rozwój zdarzeń bez znudzenia, a my mężczyźni, jeśli mamy odrobinę pokory i samokrytycyzmu, wiele się z tej powieści nauczymy o sobie samych i odnajdziemy nasze przywary.
X
Barbara Rybałtowska „Kuszenie losu”, wydawca Axis Mundi,wyd. II, 2009 r.

środa, 24 września 2014

Inny świat- w ODK 22 września 2014



P
romocja nowego almanachu „Inny świat” zainaugurowała cykl spotkań literackich ARS Poetica. Do kawiarni „Muza” Osiedlowego Domu Kultury na Zabobrzu w dniu 22 września 2014 r. o godz. 17 przybyło spore grono amatorów dobrej literatury.
Prowadzący spotkanie Urszula Musielak i Robert Bogusłowicz przywitali Prezes Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej Panią Zofię Prysłopską, Panią Wiesławę Siemaszko-Zielińską z Jeleniogórskiego Klubu Literackiego, przybyłych gości specjalnie na tę okazję oraz stałych bywalców kawiarni.
"Inny świat" to już 79 tomik w dorobku artystycznym Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej, które działa od 2006 roku.
Motywem przewodnim, z jakim zmierzyło się 19 twórców, była ucieczka od rzeczywistości. Temat jak najbardziej aktualny w dzisiejszym świecie pokus, bo kiedy wpadamy w ręce niewidzialnego Molocha, próbujemy od niego uciec jak najdalej i jak najszybciej, i ta walka z własnymi ułomnościami oraz słabościami podpatrzonymi u bliźnich została przetransformowana przez umysł autorów i „przelana na papier”. Niektórzy prozaicy spojrzeli na swoich bohaterów okiem analityka nie wartościując ani dobra, ani zła np. Halina Burkowska w „Gdzie oczy poniosą”, Grażyna Domagalska w „Ucieczce”, Ewa Gut Dąbrowska w „Rysie”, Alfreda Dziedzic w „Majowych wakacjach od codzienności”, Danuta Mysłek w „Ostatnich chwilach na ujście z życiem…”, Ewa Pelzer w „Do nas należy wybór drogi życia”, Izabela Rochnowskiej w „Przyjdź do mnie we śnie”, czy Maria Suchecka w „Milczącej”.
Jeśli nie piórem satyryka, to lekką formę nadali swoim utworom Robert Bogusłowicz w „Mieczu Damoklesa, Anna Hercik w „Kochać to znaczy powstać”, Lidia Katarzyna Komsa w „Podszepcie wiosny”, Józef Krawiec w „Leku na kariiteatrofię”, Urszula Musielak w „Powrocie” czy Bożena Pest w „Tajemniczej zmianie losu”.
Wszystkie utwory mają swoje praźródło w Kotlinie Jeleniogórskiej czy to przez proweniencję autora, czy to bohatera, lecz są w nich dwa, które zasługują na szczególną uwagę, ze względu na podejmowany lokalny temat, to Krystyny Brzezińskiej „Rzeczywistość i fikcja” i Józefa Zapruckiego „Ucieczka w nadprzestrzeń”.
Ciekawy esej o próbie zmierzenia się z otaczającym światem Marii Konopnickiej i wycofaniu się w literaturę napisała Halina Paś w „Ucieczce od rzeczywistości”.
Prócz tego zadebiutowali Dagmara Drab w „Kropku po latach” i Wojciech Kołodziejczyk w „Urokliwych przypadkach życia w nadmorskim kurorcie…”.
„Inny świat” jest czwartym zbiorem opowiadań, ale trzecim, który został wydanym nakładem własnym autorów. Widać w nim jak zmagają się oni nad słowem i wyobraźnią, próbując wpasować ją w ramy opowiadania, jak materia imaginacji i przeżytych doświadczeń ulega pod ich piórem.
W poniedziałkowy wieczór mogliśmy usłyszeć autorów odczytujących swoje utwory.
Muzyczną oprawę uświetnił Jędrzej Suchecki, który jest uczniem I klasy Liceum ogólnokształcącego im. Norwida w Cieplicach i przed wakacjami skończył z bardzo dobrą oceną naukę gry na gitarze w cieplickim  ognisku muzycznym, w lipcu wraz z grupką jeleniogórskiej młodzieży uczestniczył we Francji w międzynarodowych warsztatach artystycznych, gdzie wziął udział w zajęciach sekcji muzycznej. Tego wieczoru zagrał między innymi „Stairway to Heaven” Led Zeppelina i utwory własnej kompozycji. Gra muzykę młodzieżową.
Nie można zapomnieć o pozostałych członkach stowarzyszenia i napieczonych przez nich na tę okazję smakowitości, które rozchodziły się po sali, rozgrzewając w ten mżysty wieczór.
Robert Bogusłowicz

piątek, 12 września 2014

Inny świat - w ODK 22 września o godz. 17



Kolejny sezon z cyklu ARS Poetica otwiera promocja najnowszego zbioru opowiadań „Inny świat” wydanego przez Stowarzyszenie W Cieniu Lipy Czarnoleskiej. W dorobku artystycznym tego Stowarzyszenia, działającego od 2006 roku, jest to już 79 tomik. Zostanie on zaprezentowany w dniu 22 września 2014 r. o godzinie 17 w kawiarni MUZA Osiedlowego Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu.
Na zbiór opowiadań w "Innym świecie" złożyły się teksty autorów ze stowarzyszenia jak również debiutantów spoza szeregów tej grupy literackiej, którzy odważyli się pokazać swój świat wewnętrzny. Tematem przewodnim, z jakim zmierzyło się 19 twórców, jest życie, własne i bliźnich; jest to próba opisania słabości i ich pokonywanie. Autorzy wskazali sposoby ucieczki od rzeczywistości, z którą trudno się zmierzyć.
To, co naprawdę uderza w tej prozie, to jej wysoki poziom artystyczny. Opowiadania mają głęboki sens i myśl przewodnią, mówią o czymś konkretnym, czego wielu z nas doświadcza lub ma okazję zaobserwować. Pisane są z werwą, czyli nie są nudne, a to w prozie jest najważniejsze.
Jest to czwarty zbiór opowiadań, a trzeci wydany nakładem własnym autorów. W poniedziałkowy wieczór będziemy mogli ich usłyszeć.